5 راه برای هوشیار نگاه داشتن ذهن

 اهمیت تیز نگه داشتن ذهن قابل اغراق نیست. همه ما بخشی از یک اقتصاد منطقی و اطلاعاتی عالی هستیم که با ایده ها، خلاقیت و هوش پیشرفت می کند. هوشیار نگه داشتن ذهن شما را در هر رقابتی جلو می اندازد و باعث می شود به بالاترین مرتبه خوشبختی برسید.

وقتی ذهنتان در بالاترین درجه هوشیاری باشد:

·         انگیزه و تمرکز بیشتری خواهید داشت.

·         کار بیشتری می توانید انجام دهید.

·         ایده های خلاقانه تری به ذهنتان می رسد.

·         چیزهای بیشتری را به خاطر می سپارید.

·         زندگی بهتری را تجربه خواهید کرد.

در این مقاله چند نمونه از تمریناتی که برای هوشیار نگه داشتن ذهنتان بسیار عالی و مفید است را گرد آورده ایم. امیدواریم برایتان مفید واقع شود.

1) خواندن و مطالعه را ادامه دهید، کسب علم کنید و فرهنگ ها را تجربه کنید.

متاسفیم که مجبور شدیم از این جمله های کلیشه ای استفاده کنیم اما تحصیل آمادگی برای زندگی نیست، تحصیل خودِ زندگی است. کسب علم باید کاری لذت بخش برایتان باشد و ذاتاً دنبال آن باشید. بلاگ های مختلف درمورد موضوعات مختلف را مطالعه کنید، چه در زمینه رشته کاری و تحصیلیتان باشد و چه نباشد، درمورد جوامع قدیمی و باستانی مطالعه کنید، به یادگرفتن هنری که هیچوقت امتحان نکرده بودید مشغول شوید و ... مطمئنم متوجه منظورمان شده اید. برای گسترده کردن هرچه بیشتر افق های ذهنتان تلاش کنید و هر اطلاعات جدیدی که به دستتان می رسد را جذب کنید.

2) کار یا مهارت جدیدی که هیچوقت امتحان نکرده بودید را یاد بگیرید مثل نواختن یک ساز موسیقی، آهنگ سازی، نقاشی، یا حتی کدسازی برنامه های کامپیوتری.

ذهنتان را درگیر یک مهارت تازه کنید. هیچوقت برای یاد گرفتن چیزهای جدید پیر نیستید اما بهتر است که در جوانی سراغ این یادگیری ها بروید. من آهنگسازی را از وقتی 17 سالم بود شروع کردم و الان حسرت می خورم که چرا زودتر شروع نکردم. متعجب خواهید شد که چطور یادگرفتن یک مهارت تازه می تواند افق های ذهنتان را باز کند و برای بهتر شدن در همه کارها کمکتان کند. بااینکار ارتباطات جدید هم پیدا می کنید و با جمع های اجتماعی خوبی هم اشنا می شوید.

3) برای تقویت حافظه تان همه چیز را ننویسید.

درصورت امکان یک هفته این را امتحان کنید: در ابتدای هفته هرکاری که لازم است آن هفته انجام دهید را یادداشت کنید اما لیستتان را دور از چشم خودتان قرار دهید. به جای اینکه آن لیست را روی میز جلوی رویتان بگذارید، پروژه هایتان را شروع کنید و سعی کنید یادتان بیاید که چه کارهایی باید انجام می دادید، آنها را در ذهنتان اولویت بندی کنید و انجامشان دهید. ذهن شما بسیار قدرتمند است و با گذشت زمان متوجه می شوید که لازم نیست همه چیز را روی کاغذ بیاورید.

4) برای تحلیل اطلاعات به ذهنتان زمان دهید.

در دنیای مدرن ما همیشه در حال تجربه کردن و یاد گرفتن چیزهای تازه و جذب اطلاعات هستیم. این خیلی عالی است اما در این فرایند جذب اطلاعات و مهارت های تازه، تجربیات علمی و زندگی، تحلیل درونی از خودتان، اینکه چه یاد گرفته اید و به کدام سمت حرکت می کنید برای قراردادن هرچیز در دیدگاه مناسب لازم به نظر می رسد. برخی افراد موقع دویدن می توانند اینکار را به خوبی انجام دهند، بعضی ها موقع گوش کردن به موسیقی، و خیلی ها موقع انجام کارهای هنری. شما هم باید جایگاهتان را مشخص کنید تا بتوانید به خوبی اطلاعاتتان را تحلیل کنید.

5) خوب بخورید، خوب بخوابید و ورزش کنید.

فراهم کردن استراحت و انرژی کافی و مورد نیاز برای ذهنتان برای عملکرد خوب آن لازم است. مردم گاهی فراموش می کنند که برای اینکه ذهنشان خوب کار کند به سوخت و استراحت کافی نیاز دارند. اگر احساس استرس، افسردگی و بی حوصلگی کردید، چند روز خوب غذا بخورید، خوب بخوابید و خوب ورزش کنید و خواهید دید که همه آن خیلی زود از بین می رود و دوباره به وضعیت همیشگیتان بر خواهید گشت.

منبع:مردمان

/ 7 نظر / 12 بازدید
وحيد چوپاني

سلام خوبين؟ بهترين مقالات براي بهترين ها ( يعني شما[چشمک] ) موضوع : روانشناسي عنوان : چگونه شریک آرمانی خود را بشناسیم؟ نظر يادتون نره! منتظرم.[گل]

بهنام

با سلام خیلی خوشحالم که همواره قلمتون سبز و پایداره بسیار بسیار وبتون زیبا. رسا. با مطالبی عمیق و قابل درک و تامل شده به زودی بعد حدود 2 سال باز هم دست به قلم خواهم شد اما اینبار با روانگری بسیار نوین. امیدوارم که همواره بر قرار و زیر سایه مولا باشید.

وحيد چوپاني

سلام تا حالا شده بخواي يه تصميم مهم بگيري ولي ... دوست داري بفهمي چرا اين طوري ميشه؟ مي خواي راه حلشو بهت بگم؟ پس دنبال من بيا>>>>>>> نظر يادت نره! منتظرم![گل]

عباس

سلام بابا زرنگ. ما یدونه وبلاگمونم تار انکبوت نابودش کرده و شما... ماشاله به همتت دست مریزاد دمت گرم دیگه بلد نیستم چی بگم ولی واقعا ازت خوشم اومد دیگه باید یه جور دیگه روت حساب کنم مخلصین له الدین - العباس [چشمک]

وحيد چوپاني

سلام براتون آرزوي موفقيت و خوشبختي توي تك تك لحظه هاي زندگي تون رو دارم. راستي ! مي دوني ثروتمندترين ايراني جهان كيه؟ اگه دوست داشتي بدوني يه سر به وبلاگم بزن. منتظرم. نظر يادت نره!

مهدی

سلام.از این که همشهریی به این باشعوری دارم احساس غرور میکنم. نوشته هاتو حتما تو زندگیم به کار میبرم .دوستدار تو مهدی

یعقوب حمدی

سلام استاد عالی بود لذت بردم امیدوارم خداوند توانایی های بیشتری بهتون بده